Rubriky
Novinky

Rady pro majitele psů

Mnoho psích nemocí (např. psincový kašel) se šíří přímým kontaktem, proto by nyní i psi měli dodržovat tzv. bezpečný odstup:

Při pohybu venku se vyhýbejte úzkým kontaktům s ostatními psy.

Pro snazší zabránění kontaktu mějte svého psa v blízkosti jiných psů na krátkém vodítku.

Pokud je to možné, nechoďte venčit na místa, která navštěvuje příliš mnoho zvířat (například do oblíbených parků).

Nevyužívejte služeb psích hotelů, školek a salónů (většina z nich bude ostatně zavřená).

Nenechte svého psa pít ze společných misek ani se dělit o hračky s jinými psy.

V tomto období také nehlaďte cizí psy, ať na svého psa nechtěně nepřenesete případnou infekci.

Některými nemocemi (např. leptospirózou nebo parvovirózou) se pes může nakazit od divokých zvířat nebo z kontaminovaného prostředí. Rizikovým oblastem a aktivitám se vyhnete následujícími způsoby: Nepouštějte psa do vodních struh, rybníků, jezer a řek, ani ho nenechávejte z těchto vodních zdrojů (nebo z kaluží) pít. Nenechte psa přijít do kontaktu s divokými zvířaty (zejména hlodavci). Zabraňte mu v přístupu na hospodářské pozemky, do stájí nebo kamkoli jinam, kde se může vyskytovat velký počet hlodavců. Vyhněte se oblastem, kde by mohlo pobývat větší množství toulavých psů. Nenechte psa očichávat výkaly jiných psů.

Další onemocnění přenáší hmyz (např. lymskou boreliózu klíšťata, leishmaniózu koutule). Pokud se nacházíte v rizikové oblasti, je důležité psa chránit před jejich kousnutím: Během aktivní sezóny klíšťat nenechávejte psy běhat v jejich hlavních lokalitách. Používejte účinné repelenty proti klíšťatům a/nebo koutulím. l Používejte nejnovější antiparazitika proti klíšťatům, ideálně ta, která fungují systémově.